3D Yiyecek-İçecek Tasarım Yarışması

Yarışma Detayları

Yarışma İçeriği

Profesyonel mutfakların yeni yardımcıları ya da gelecekteki aşçılar: 3D Yazıcılar!

Hızla geliştirilen 3D yazıcılar hayatın bir çok alanında yeni üretim teknolojisi olarak kullanıldıkları gibi, gastronomi sektöründe de yerini aldı. Yakın gelecekte profesyonel mutfaklarda daha fazla göreceğimiz bu makineler, insan gücünün yerini önemli ölçüde almaya aday gibi görünüyor.

GASCONFAIR olarak, gençlerimizi ve sektör profesyonellerini geleceğe hazırlamak amacıyla 3D Yiyecek İçecek Tasarım Yarışması’nı düzenledik. Henüz emekleme dönemindeki bu yepyeni teknolojiyi yönetecek ve makinelerin yapamayacağı işleri yapacak, hayal gücü sınırsız profesyonelleri ve geleceğin yıldızlarını arıyoruz.

Teknolojinin ve sanatın buluştuğu bu yarışmada yerinizi almak için acele edin!

Takip Et ve Paylaş 🙂

Katılımcı Profili

3D Yiyecek İçecek Tasarım Yarışması’nda yarışmacı olarak yer alabilmeniz için aşağıdaki profil özelliklerinden en az birine sahip olmanız ve bunu belgeleyebilmeniz gerekir. 

1. Profesyonel Aşçılar ve Şefler*

Ücretli ya da işveren olarak bir yiyecek içecek işletmesinde başvuru tarihi itibariyle profesyonel olarak çalışan ya da son 1 yıl içerisinde çalışmış olan aşçılar ve şefler.

2. Bartender ve Baristalar*

Ücretli ya da işveren olarak bir yiyecek içecek işletmesinde başvuru tarihi itibariyle profesyonel olarak çalışan ya da son 1 yıl içerisinde çalışmış olan bartender ve baristalar.

3. Şef Adayları – Öğrenciler**

Türkiye’de ya da yurtdışındaki herhangi bir eğitim kurumunda (vakıf veya devlet üniversitesi, özel eğitim kursları vb.) Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Aşçılık, Robotik ve Mekatronik Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören, 3. ve 4. sınıf lisans ve yüksek lisans öğrencileri.

* Yarışmak isteyen şef, aşçı, bartender ya da baristalardan işveren ya da çalışan olduklarını gösterir belge (e-devlet SGK dökümü, işverenin antetli kağıda yazacağı kaşeli ve imzalı bir yazı, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi vb.) talep edilir.

** Öğrencilerden, öğrenci olduklarını belgeleyen ve başvurudan önceki son 1 ay içerisinde alınmış öğrenci belgesi veya transkript talep edilir. 

Yarışma Kuralları

I. Yarışma 2 Kategoride gerçekleştirilecektir:

 • Profesyoneller
 • Robot Masters

II. Profesyoneller kategorisinde, yalnızca ücretli, işveren ya da serbest olarak bir yiyecek içecek işletmesinde işgören şef, aşçı, bartender ve baristalar yarışabilir. Robot Masters profiline sahip yarışmacılar bu kategoride yarışamazlar.

III. Robot Masters kategorisinde, yalnızca öğrenci profiline sahip yarışmacılar yarışabilir. Profesyoneller kategorisinde yarışmaya uygun adaylar, bu kategoride yarışamazlar. 

IV. Yarışmaya GASCONFAIR web sitesi üzerinden başvuru ve kayıt yaptırmış yarışmacılar, kendilerine yarışmacı olabileceklerine dair yazılı (e-posta ile) onay bildirimi ulaştıktan sonra, yarışma formatı içerisinde kendilerinden talep edilen tasarımların görsellerini ve ürün detaylarını en geç 01.02.2020 tarihine kadar yarisma@gasconfair.com adresine ulaştırmak zorundadırlar. Bu tarihten sonra gönderilen tasarımlar, dikkate alınmayacak; tasarımı yapan yarışmacı diskalifiye edilecektir.

V. Tasarım görselleri ve ürün detayları dijital ortamda Jüri’nin değerlendirmesi için gönderildikten sonra, 07.02.2020 tarihinde dereceye giren tasarımlar GASCONFAIR web sitesinde ilan edilir. Dereceye giren tasarımların sahibi olan yarışmacılar, GASCONFAIR etkinlikleri kapsamında ürünlerini izleyiciler önünde yeniden üretirler.  Çalışmaların sunulacağı oturumlar ve ödül töreni takvimi için tıklayınız.

VI. Yiyecek içecek tasarımlarının geliştirilmesi, prototiplerin üretimi ve yarışmacıların 3D Yazıcılar’la serbestçe çalışabilmesi için, Nişantaşı Üniversitesi Maslak 1453 NeoTech Kampüsü içerisinde laboratuar tahsis edilmiştir. Yarışmacılar, 31.01.2020  tarihine kadar bu alanda bulunan 3D yazıcılarla tasarımlarını deneyebilir, ürün geliştirme çalışması yapabilir ve Jüri’ye sunacakları nihai tasarım üzerinde gerekli çalışmaları yapabilirler. Laboratuar her Pazartesi-Cuma saat 10:00-16:00 arası kullanılabilir.

VII. Yarışmacılar, ürün geliştirme sırasında kullanacakları yiyecek ve içecek malzemeleri ile gereken diğer tüm malzeme, makine ve ekipmanı kendileri tedarik ederler. Laboratuarda sadece, çalışmalar için gerekli olan 3D yazıcılar ve altyapı sağlanacaktır.

VIII. Yarışacak tasarımlara ilişkin detayları içeren dokümanı burayı tıklayarak indirebilirsiniz. Tasarımların, dokümanda yer alan kurallara uygun şekilde yapılması, değerlendirilebilmesi için gerek şarttır. Dokümanda yer alan kuralların ve talep edilen özelliklerin dışında yapılan tasarımlar dikkate alınmayacaktır.

IX. Yarışma değerlendirmeleri puanlama usulüne göre yapılacaktır. Burada ve ilgili dokümanlarda açıklanan prosedürlere uygun başvuran tüm yarışmacıların çalışmaları istisnasız olarak Jüri tarafından değerlendirilecek ve puanlamaya tâbi tutulacaktır. Değerlendirmelerin nasıl yapılacağını açıklayan objektif kriterler (puanlama kriterleri) dokümanını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

X. Yarışma kurallarını ihlal eden, aldatıcı beyanla kendi yarışabileceği bir kategorinin dışında yarışan ve bu durumu tespit edilen veya yarışma ile ilgili ilan edilen tarihlere uymayan yarışmacılar diskalifiye edilirler. Diskalifiye yarışmacılar, kendi kategorilerinde de yarışamazlar ve katılım ücretleri iade edilmez. Diskalifiye edilen yarışmacılar, yarışma için yaptıkları ayni ve nakdi masrafları yarışma organizatöründen, jüri üyelerinden ya da GASCONFAIR’den talep edemezler.

XI. GASCONFAIR yarışma kurallarında, tarihinde, ödül ve katılım ücreti miktarlarında, yarışma içeriğinde ve yarışma ile ilgili diğer konularda dilediği şekilde değişiklik yapma, yarışmayı kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmacılar ve yarışmaya başvuran adaylar, bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar. Yarışmanın kısmen ya da tamamen iptal edilmesi durumunda katılım ücretleri, iptal tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarışmacılara iade edilir.

Jüri

Jüri Başkanı: Necdet Koç (Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı)

Jüri Üyesi: 

Jüri Üyesi: 

Jüri Üyesi: 

Jüri Üyesi:

Jüri Üyesi: 

Ödül

Yarışmada dereceye girenlere aşağıdaki miktarlarda para ödülü ve burs dağıtılacaktır:

Profesyoneller Kategorisi Ödülleri: 

 • 1.’lik Ödülü – 7.000 TL. 
 • 2.’lik Ödülü – 5.000 TL. 
 • 3.’lük Ödülü – 3.000 TL. 

Geleceğin Tasarımcıları Kategorisi Ödülleri:

 • 1.’lik Ödülü – 4.000 TL.
 • 2.’lik Ödülü – 3.000 TL.
 • 3.’lük Ödülü – 2.000 TL.

Katılım Ücretleri

Yarışmaya katılım, Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Üyeleri için ücretsizdir. Derneğe üye olmak için tıklayın.

Bunun dışında kalan yarışmacı adayları için katılım ücretleri aşağıdaki şekildedir:

Profesyoneller Kategorisi: 240 TL.

Geleceğin Tasarımcıları Kategorisi: Ücretsiz

 • Katılım ücreti, başvurudan önce ilgili banka hesabına yatırılmalı ve dekontun bir kopyası (JPEG, PNG veya PDF formatında) başvuru formu doldurulduktan sonra web sitesine yüklenmelidir.
 • Katılım ücreti ödenmemiş başvurular dikkate alınmayacaktır.
 • Başvurusu olumsuz olarak değerlendirilen adayların katılım ücretleri, kendilerine durumun yazılı olarak bildirilmesinden itibaren 1 hafta içinde iade edilir.
 • Katılım ücretinin yatırılacağı banka hesap bilgilerini başvuru ve kayıt sayfasında bulabilirsiniz.

Başvuru ve Kayıt

Yarışma için son başvuru tarihi 31.12.2019’dur. 

Yarışma için tüm başvuru ve kayıt işlemleri yalnızca GASCONFAIR web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru, kayıt ve belge gönderimi için başka bir mecra bulunmamaktadır. Aşağıdaki butona tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuruda istenen belgelerin bir kopyasını (desteklenen formatlar: JPEG, PNG, PDF), formu doldurduktan sonra siteye yükleyebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgelerin orijinallerini, gerektiğinde talep edilmesi halinde ibraz edilmek üzere saklamanızı öneririz. Başvuru aşamasında belgelerin basılı olarak gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sorularınız için iletişim bilgilerimizde yer alan mail adreslerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.