“Anadolu’nun Kayıp Mutfakları” Repertuar Yarışması

Yarışma Detayları

Yarışma İçeriği

Anadolu coğrafyasına hakim mutfak kültürünün zenginlik ve derinliğini, yalnızca karşılaştırmalı üstünlükler açısından dünya mutfakları ile kıyaslayacak olsak, ülkemizin açık ara önde olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen, dünyada dönüşen ve değişen sosyolojik yapının güncel taleplerine hızla cevap veremediğimiz de bir gerçek.

“Anadolu’nun Kayıp Mutfakları” Repertuar Yarışması, bu cevaba bir katkı sağlamak için tasarlandı. Zenginliklerimizi pazarlama konusunda yeterince gayret sarfetmediğimiz göz önüne alınırsa, bugün gastronomi ve turizm sektörünün ülkemiz ölçüleri içindeki devasa yapısının, ne kadar daha ileriye götürülebileceği hakkında bir fikir edinebiliriz.

Uzunca bir süredir odaklandığımız bazı bölgelerin yöresel mutfak kültürlerinin aksine bu yarışma, Anadolu’nun daha az göz önünde olan ama her biri birer ülke mutfağına denk gelebilecek potansiyele sahip bölgelerini görünür kılmayı amaçlıyor.  Bunu yaparken de, şeflerimizin trendleri ve teknolojik gelişmeleri takip etmesi konusunda onları

cesaretlendiriyor. Bölge insanlarının her gün sofralarına inip kalkan yemekleri bir dünya lezzeti haline getirmeyi hedefleyen yarışmamız, şeflerimizin hayal güçlerini ve sınırlarını zorlamayı hedefliyor. Böylece, katma değeri olan yepyeni ürünler elde etmek ve bunları dünyanın geri kalanına takdim edebilmek yegâne amacımız.

GASCONFAIR’in bu yıl için belirlediği,  7 Anadolu şehri aşağıdaki gibi. Yarışmacılarımızdan, bu şehirlerin yeme içme kültürü ile özdeşleşmiş reçetelerinden yenilikçi, modern ama ruhunu ve aslını koruyan yepyeni sunumlar bekliyoruz.

Amasya
Şırnak
Bolu
Edirne
Ankara
Muğla
Malatya

Katılımcı Profili

“Anadolu’nun Kayıp Mutfakları” Repertuar Yarışması’nda yarışmacı olarak yer alabilmeniz için aşağıdaki profil özelliklerine sahip olmanız ve bunu belgelemeniz istenecektir.

1. Profesyonel Aşçı ve Şefler

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak aşçı/şef pozisyonlarında iş görmek.
 • 27 ve üzeri yaşında olmak.
 • Minimum 5 yıl çalıştığı alanda deneyimi bulunmak.

2. Freelancer’lar 

 • Sektöre kahve, menü yapımı, işletme kurulumu vb. alanlarda danışmanlık hizmeti veren veya serbest çalışan aşçı, bartender, barista veya şef olarak hizmet vermek.
 • 27 ve üzeri yaşında olmak.
 • Minimum 5 yıl çalıştığı alanda deneyimi bulunmak.

Talep Edilen Belgeler

 • Yarışmacı adaylarının işveren ya da ücretli çalışan olduklarını gösterir belge (e-devlet SGK dökümü, işverenin antetli kağıda yazacağı kaşeli ve imzalı bir yazı, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi vb.)
 • Freelancer’lar için son 1 yıl içinde ücreti karşılığında sonlandırdıkları en az 1 projeye ilişkin belge. (Müşteriye kesilmiş fatura, hizmet sözleşmesi vb.)
 • Özgeçmiş
 • Katılım Ücret Dekontu

Yarışma Kuralları

I. Yarışma tek kategoride gerçekleştirilecek olup, yalnızca yukarıdaki profil kriterlerine uyan sektör profesyonellerine açıktır.

II. Yarışma, 6 ön eleme ve 1 finalden oluşmaktadır. Akış aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Yarışma hakkı kazanan tüm yarışmacılar, yukarıdaki 7 şehirden istedikleri 1 tanesini seçerek, yöre insanının tükettiği yemeklerden istediği herhangi birisini yeniden, modern ve inovatif bir bakış açısı ile yorumlayacaklardır.
 • Kendi inovatif reçetesini geliştiren yarışmacı, yarışma takvimine uygun şekilde her ayın belirli bir gününde  Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Mutfakları‘nda düzenlenecek ön elemeye katılacaktır. (Nişantaşı Üniversitesi iletişim bilgileri için tıklayın.)
 • Jüri, ön elemede puanlama yapacak ve en yüksek puanı alan yarışmacı finale kalacaktır.
 • Önceki ön elemede birinci olamayan bir yarışmacı, sonraki elemelere yukarıda sayılan 7 şehirden başka bir tanesi ile veya daha önce seçtiği ürünle yeniden katılabilir.
 • Yeniden ön elemeye katılan yarışmacı, sonraki ön elemelere yalnızca farklı bir reçete hazırlayarak girebilir. Yarışmacı, daha önce yarışmış ve birinci olamamış reçetesi ile sonraki ön elemelere katılamaz. 
 • Ön elemelerin birinde en yüksek puanı alarak birinci olan yarışmacı, sonraki ön elemelere katılamaz.
 • Ön elemelerde 1. olan ve finalde yarışmaya hak kazanan yarışmacılar, ön eleme tarihinden sonraki 3 gün içinde GASCONFAIR web sitesinde ilan edilir. 
 • Ön elemelere katılan yarışmacılar, hazırlayacakları reçeteler için ihtiyaç duydukları yiyecek ve içecekler ile Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölümü Mutfakları altyapısında bulunmayan malzeme, makine ve ekipmanı kendileri tedarik edeceklerdir. Bu anlamda, Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölümü Mutfakları’nda standart mutfak altyapısının bulunduğu yarışmacılar tarafından unutulmamalıdır.
 • Finale kalan 6 yarışmacı, finalde ön elemede birinci olan reçetesinden farklı bir reçete ile finale katılmak zorundadır. Ön elemede yarışan reçetesinin dışında farklı bir reçete ile finale katılmayan yarışmacı diskalifiye edilir. İlgili ön elemede kendisinden sonra en yüksek puanı alan yarışmacı, yine farklı bir reçeteyle olmak koşulu ile finale katılmaya hak kazanır.
 • Finalistler, finalde yarışacakları reçeteleri içerikleri ile birlikte 31.01.2020 tarihine kadar,  yarisma@gasconfair.com adresine e-posta ile  bildirmek zorundadırlar. Ayrıca yarışmacının finalde kullanmayı planladığı, ve standart profesyonel mutfak altyapısı dışında kalan özellikli bir makine, ekipman, cihaz, malzeme vb. varsa, bunu da e-postada  bildirmesi zorunludur. Bu tarihten sonra yapılacak bildirimler kabul edilmeyecek ve finalist yarışmadan diskalifiye edilecektir.
 • Finalde yarışacağı reçeteyi zamanında veya hiç bildirmeyen finalistin yerine, söz konusu finalistin birinci olduğu ön elemede kendisinden sonra en yüksek puanı alan yarışmacı, yine farklı bir reçeteyle olmak koşulu ile finale katılmaya hak kazanır. Bu durumda Jüri, en geç 03.02.2020 tarihine kadar ilgili yeni finaliste yazılı (e-posta ile) bildirimde bulunur.
 • Final Turu 14.02.2020 tarihinde3 No.’lu Yarışma Alanı‘nda düzenlenecektir.
 • Finallerde yarışmacıların reçetelerini hazırlamak için kullanacağı yiyecek ve içecekler GASCONFAIR tarafından tedarik edilecektir. Söz konusu ürünlerin tedarik edilebilmesi için finalistlerin yukarıda belirtilen tarihe kadar reçete içeriklerini ilgili mail adresine göndermeleri gereklidir. Aksi takdirde GASCONFAIR hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmeyecektir.
 • Finallerde yarışmacı tarafından reçetesini hazırlanmak için kullanmayı planlanladığı ve standart profesyonel mutfak ekipmanı dışında kalan özellikli bir makine, ekipman, cihaz veya malzeme varsa, finalistin bunu da ilgili e-posta’da GASCONFAIR’e bildirmesi zorunludur. GASCONFAIR, söz konusu özel nitelikli makine-ekipmanın (sous vide machine, 3D Food Printer, Robotik Kollar vb.) tedarik edilmesini garanti etmemektedir. Bununla birlikte, GASCONFAIR bu konuda finalistle birlikte hareket ederek, ortak bir çözüm üretecektir.

III. Ön Eleme Turları’nın ilki 21.08.2019 Çarşamba günü, 10:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Yarışmacılar Ön Eleme Turları’na başvuru sırasına göre ve kontenjan çerçevesinde davet edileceklerdir. Arka arkaya 2 ön eleme davet çağrısına olumsuz yanıt veren yarışmacı diskalifiye edilir. Ön elemelerin yapılacağı gün ve saatleri öğrenmek ve etkinlik takvimine ulaşmak için tıklayınız. 

IV. Yarışma değerlendirmeleri hem ön elemelerde hem de finalde puanlama usulüne göre yapılacaktır. Burada ve ilgili dokümanlarda açıklanan prosedürlere uygun başvuran tüm yarışmacıların çalışmaları istisnasız olarak Jüri tarafından değerlendirilecek ve puanlamaya tâbi tutulacaktır. Değerlendirmelerin nasıl yapılacağını açıklayan objektif kriterler (puanlama kriterleri) dokümanını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

V. Yarışmacıların reçetelerini geliştirirken uyması gereken kuralları açıklayan dokümanı indirmek için tıklayınız.  

VI. Yarışma kurallarını ihlal eden, aldatıcı beyanla kendi yarışabileceği bir kategorinin dışında yarışan ve bu durumu tespit edilen veya yarışma ile ilgili ilan edilen tarihlere uymayan yarışmacılar diskalifiye edilirler. Diskalifiye yarışmacılar, kendi kategorilerinde de yarışamazlar ve katılım ücretleri iade edilmez. Diskalifiye edilen yarışmacılar, yarışma için yaptıkları ayni ve nakdi masrafları yarışma organizatöründen, jüri üyelerinden ya da GASCONFAIR’den talep edemezler.

VII. GASCONFAIR yarışma kurallarında, tarihinde, ödül ve katılım ücreti miktarlarında, yarışma içeriğinde ve yarışma ile ilgili diğer konularda dilediği şekilde değişiklik yapma, yarışmayı kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmacılar ve yarışmaya başvuran adaylar, bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar. Yarışmanın kısmen ya da tamamen iptal edilmesi durumunda katılım ücretleri, iptal tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarışmacılara iade edilir.

Jüri

Jüri Üyesi
Jüri Üyesi
Jüri Üyesi
Jüri Üyesi
Jüri Üyesi
Jüri Üyesi

Ödül

Yarışmada dereceye girenlere aşağıdaki miktarlarda para ödülü dağıtılacaktır:

 • 1.’lik Ödülü – 10.000 TL. 
 • 2.’lik Ödülü – 7.500 TL. 
 • 3.’lük Ödülü – 5.000 TL. 

Katılım Ücretleri

Yarışmaya katılım, Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Üyeleri için ücretsizdir. Derneğe üye olmak için tıklayın.

Dernek üyesi olmayan yarışmacı adayları için;

Katılım Ücreti: 240 TL.

Başvuru ve Kayıt

Yarışma için son başvuru tarihi 31.10.2019’dur. 

Yarışma için tüm başvuru ve kayıt işlemleri yalnızca GASCONFAIR web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru, kayıt ve belge gönderimi için başka bir mecra bulunmamaktadır. Aşağıdaki butona tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuruda istenen belgelerin bir kopyasını (desteklenen formatlar: JPEG, PNG, PDF), formu doldurduktan sonra siteye yükleyebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgelerin orijinallerini, gerektiğinde talep edilmesi halinde ibraz edilmek üzere saklamanızı öneririz. Başvuru aşamasında belgelerin basılı olarak gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sorularınız için iletişim bilgilerimizde yer alan mail adreslerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.