Aydın Demir

Hakkında

Mengen’de, 4 kuşaktır aşçılık yapan bir ailenin mensubu olarak dünyaya geldi. Meslek hayatına 1984 yılında Club 29 İstanbul mutfağında başlayan Aydın Demir, Şamdan, Discorium, Piezza, Citron, La Fontaine ve Feriye Lokantası gibi işletmelerde şef aşçı ve koordinatör şef olarak çalıştı. 1999 yılında ülkenin ilk tasarım fusion restoranı olarak açılan Changa’nın şefliğini üstlendi. Ritz Carlton mutfağında Executive Chef olduğu dönemde davetler için hazırladığı çok özel yemek ve menülerle dikkat çeken ünlü aşçı,  Çırağan Sarayı’na geçtiğinde Tuğra Restoran’a “Dünyanın En İyi Otel Restoranı” ödülünü kazandırdı.

Babası İbrahim Demir’den Türk Mutfağı,  Peter Gordon’dan Füzyon Mutfak, Paul Pairet’den Moleküler Gastronomi ve Yemek Pişirme Mantığı, Fabrice Canelle’den Minimalist Stil, Haşim Usta’dan Meyve ve Buz Yontu eğitimleri almış olan Aydın Şef, çok hızlı yol aldığı kariyerinde genç yaşta ünlendi.

2006’da Konyalı Lokantası’nın mutfak şefi oldu. Geleneksel Türk Mutfağı sunan Konyalı Restoran zincirine Kanyon lokasyonunun eklenmesiyle birçok yeniliği de hayata geçirdi. Asırlık yemek reçetelerini aslına sadık kalarak yeniden yorumlayan Aydın Demir, 2008’de Konyalı’ya “En İyi Lokanta” ve “En İyi Yemek” ödüllerini getirdi. Aynı yıl Time Out tarafından “Yılın En İyi Şefi” seçildi. 2008-2009 yıllarında Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün mutfak şefliğini yaptı. 2010 yılında Divan Oteli’ne transfer olan Aydın Demir, 2012’de, merkezi Lyon’da bulunan Toques Blanches du Monde

tarafından yeniden “Yılın Şefi” unvanı ile ödüllendirildi. Türkmax Gurme kanalında “Mutfaktakiler” isimli TV programını yaptı.

Yerel mutfak ve unutulan yemekler üzerine araştırmalar yaparak, bu topraklara ait olan ve yerel malzemeyle hazırlanan lezzetlerin tanıtımı için “Yerel Güzeldir” projesi kapsamında festival ve etkinliklerde yer aldı.

2003-2006 yılları arasında İTÜ Sosyal Bilimler Fakültesi’nde Mutfak Kültürü ve Yemek dersleri; 2004 – 2007 yılları arasında ise İTÜ Turizm Otelcilik Okulu’nda Mutfak Yönetimi, Hijyen ve Türk Mutfak Kültürü, Türk ve Dünya Yemekleri dersleri verdi. Mengen Aşçılık Yüksek Okulu, Okan Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, İstanbul Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Kumburgaz Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Sakarya Üniversitesi,  Birecik Üniversitesi gibi eğitim kurumlarında aşçılık ve gastronomi öğrencilerine seminerler düzenledi. 2004 yılında,  Avrupa Birliği bursuyla Prof. Dr. Türkan Saylan başkanlığında 40 kız öğrenciye 7 ay aşçılık eğitimi ve Türk mutfak kültürü dersleri verdi. 2005 yılında Napa Valley-San Francisco, Culinary Institute of America’da seminerler verdi; yemek sunumları yaptı. Aydın Demir 2013 yılından bu yana Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyet Bölümü’ne Türk Mutfak Kültürü derslerine girmektedir. Son olarak Şubat 2016 tarihinden bu yana yürüttüğü Feriye Palace’ın Executive Chef’liği görevinden ayrılan Demir, yeme-içme ve konaklama işletmelerine profesyonel mutfak danışmanlığı hizmetleri sunmaya devam ediyor.