Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love

Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love

In the last century, we have lived—and eaten—through the most dramatic shifts ever experienced in food and agriculture. While much of this is invisible, what we do know is that food is beginning to look and taste the same, whether you’re strolling through a San Francisco farmers market, at a Midwestern potluck—or a McDonald’s in India. Ninety-five percent of the world’s calories now come from only 30 species, and a closer look at America’s cornucopia of grocery store options reveals that our foods are primarily made up of only corn, wheat, rice, palm oil and soybeans. Food itself – the most delicious, diverse varieties of food—is being lost, slowly and irrevocably.

But it doesn’t have to be this way.

Join award-winning journalist Simran Sethi as she travels from wild coffee forests in Ethiopia to cocoa plantations of Ecuador, from the brewery to the bakery and the temple, to meet scientists, farmers, chefs, wine makers, beer brewers, coffee roasters and chocolate connoisseurs to discuss the reasons for this loss and learn what it means to experience food in a whole new way, tasting foods more deeply through each one of our senses in order to savor—and save—the foods we love.

Bread, Wine, Chocolate was featured on The Splendid Table, CBS News, Forbes, in The Wall Street Journal and on their podcastPRI’s The WorldThe GuardianCivil EatsNPRUSA TODAY and Quartz. The book was reviewed by ScienceOrion MagazineThe Boston GlobeThe IndependentExperience Life MagazineOrganic Life Magazine and The Wall Street Journal.

Son yüzyılda, gıda ve tarımda şimdiye kadar yaşanan en dramatik değişimlerle yaşadık. Bunların çoğu görünmez olmakla birlikte, bildiğimiz şey, yiyeceklerin San Francisco’daki bir pazarda gezinirken, bir Orta Batı çukurunda ya da Hindistan’daki bir McDonalds’da gibi aynı görünmeye ve tatlarının aynı olmaya başlamasıdır. Dünyadaki kalori kaynaklarının yüzde doksan beşi artık sadece 30 türden geliyor ve Amerika’daki manav tezgahlarına yakından baktığınızda, gıdalarımızın temelde yalnızca mısır, buğday, pirinç, hurma yağı ve soya fasulyesinden oluştuğunu gözlemliyoruz. Yiyeceğin kendisi – en lezzetli ve çeşitli olanları – yavaş yavaş ve geri dönüşsüz bir şekilde kayboluyor.

Ancak, böyle olmak zorunda değil!

Bilim adamları, çiftçiler, şefler, şarap üreticileri, bira üreticileri, kahve kavurucuları ve çikolata uzmanları ile tanışmak için, Etiyopya’daki vahşi kahve ormanlarından Ekvador’daki kakao tarlalarına, bira üreticilerinden, fırına ve tapınaklara kadar seyahat eden, bol ödüllü gazeteci Simran Sethi‘ye katılın. Bu kaybın nedenlerini tartışan uzmanlar, yepyeni bir şekilde yiyeceği deneyimlemenin ne demek olduğunu öğrenerek, sevdiğimiz yiyeceklerin tadını çıkarmak ve saklamak için yiyecekleri, duyularımızın her biriyle daha derinlemesine tararlar.

“Bread, Wine, Chocolate”,  The Splendid Table, CBS News, Forbes, The Wall Street JournalPRI’s The WorldThe GuardianCivil EatsNPRUSA TODAY ve Quartz gibi dünyaca ünlü yayın organlarında yer aldı. Kitap  ScienceOrion MagazineThe Boston GlobeThe IndependentExperience Life Magazine ve Organic Life Magazine tarafından incelendi.

Şimdi bu eşsiz deneyimleri paylaşmak için Simran Sethi Türkiye’ye geliyor!

Birbirimizden Öğreniyoruz...

Anlatacaklarımız Var!

Dinlemeye hazır olanlar için…

Sen de dinlemeye hazır ve yepyeni şeyler öğrenmeye açıksan, GASCONFAIR Konferansları‘nı kaçırma! Sıradışı etkinliklerin projesi GASCONFAIR‘de, gastronomiye “Farklı Pencereler”den bakıyoruz. Alışılmışın dışında, konuşulanların ötesinde, yepyeni bakış açıları ile “Birbirimizden Öğreniyoruz”