Çağla Özer

Hakkında

Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde 1991 yılında tamamlayan Çağla ÖZER, Yüksek Lisansını 1994 yılında, Doktorasını ise 2000 yılında Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Hububat İşleme ve Mühendisliği Bilimdalı’nda tamamlamış ve aynı yıllar içinde Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır.

Doktora sonrası özel sektörde çalışmış ve 2013-2016 yılları arasında Nişantaşı Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi, 2016-2017 yıllarında İstanbul Gelişim Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi Bölüm Başkanlığı, Güzel Sanatlar Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Komisyon Üyeliği, İstanbul Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2017 yılından itibaren İstinye Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanlığı ve Meslek Yüksekokulu Aşçılık Program Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

2015 yılından bu yana TAŞPAKON (Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu) Bilim Kurulu Başkanlığı’nı

yürütmektedir. Konusu ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrelerde Düzenleme Kurulu Başkanlığı, Kongre Koordinatör Yardımcılıkları gibi görevleri yürütmüş olup, akademik ve bilimsel dergilerde makaleleri, bildirileri, çağrılı konuşmacı olarak sunumları, jürilikleri ve projeleri bulunmaktadır.

Araştırma Alanları: Türk Mutfağı, Yiyecek Tarihi, Mutfak Akımları, Menü Planlama ve Menü Mühendisliği, Soğuk Mutfak, Gıda Bilimi ve Teknolojisi