Fügen Özkaya

Hakkında

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisligi Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır (1992-2000). Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümü, Gıda Mikrobiyolojisi bilim dalında doktora öğrenimini tamamlamıştır (2001). Gıda Bilimleri ve Mühendisliği bilim alanında doçent unvanı almıştır (2010). Sağlık Bakanlığında görev yaptı (2001-2007). Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümünde Yardımcı Doçent olarak çalıştı (2007-2010). Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünde Doçent olarak görev yaptı (2010-2016). Profesör unvan ve kadrosunu Gastronomi alanından Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesinden aldı. 2017 yılından bu yana aynı bölümde Bölüm Başkanı olarak görev yapmaya başladı. 2018 yılında üniversitenin bölünmesi nedeniyle Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca Ankara

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Uygulama Araştırma Merkez Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde hazırlanan “Afrika Yemek Kültürü” kitabının yazarlarından biridir. Alana ilişkin pek çok yayını, çeşitli kitaplarda bölüm yazarlığı bulunmaktadır. “Türk Mutfağında Yolculuk” “Moleküler Gastronomi” ve “Her Yönüyle Gıda” kitapları arasında yer almaktadır.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir merkez panelinde zeytinyağı tadım uzmanı olarak yer almakta. 2016 yılı itibarıyla Zeytindostu Ankara paneli kurucu panel lideridir.

Avrupa Birliği Projesi kapsamında Almanya’da Moleküler Gastronomi eğitimi, Kore’de ve Türkiye’de ise uygulamalı ve teorik Kore Mutfağı eğitimleri alan deneyimleri arasındadır.