GASCONFAIR Ulusal Barista Şampiyonası

Yarışma Detayları

Yarışma İçeriği

Kahveyi bilen, anlatan ve demleyen, insanları hazırladıkları lezzetlerle mutlu eden bir meslektir BARİSTA’lık…Kahvenin dünyaya yayıldığı bu topraklardan yetişen baristalarımız da tüm yaratıcılıklarını kullandıkları, hünerlerini sergiledikleri muhteşem bir yarışmaya hazır mısınız?

Profesyonel baristalar dışında evlerinde, ofislerinde kahveyi seven ve ben de varım diyen tüm kahve severleri de yarışmamıza bekliyor ve en iyi olmaya davet ediyoruz…

GASCONFAIR olarak; espresso bazlı içeceklerin yarışacağı barista şampiyonasında kusursuz espressolar, sütlü içecekler ve hayal gücünüz ile yaratacağınız imza içecekleriniz hem bu gururlu ünvanı almak, hem de kıymetli ödüllere sahip olmak için kıyasıya yarışacak. Amacımız tüm dünyada olduğu gibi Türk baristalarımızın da yeteneklerini ortaya koyarak muhteşem lezzetleri ortaya çıkardığını göstermek, tüm medya ve seyirciler önünde bu sonuçları paylaşmaktır. Bu paylaşımlar ile kahve sektöründe eğitimli / yetenekli baristalar ile genç baristalara örnek teşkil etmek, kalite ve başarı seviyelerinin çıtalarını daha yukarılara taşımaktır.

Katılımcı Profili

Ulusal Barista Şampiyonası’nda yarışmacı olarak yer alabilmeniz için aşağıdaki profil özelliklerine sahip olmanız ve bunu belgelemeniz istenecektir.

1. Profesyonel Baristalar

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak barista pozisyonlarında iş görmek.

2. Evlerinde kahve yapmaktan keyif alan kahvesever “Home Baristalar”

3. Profesyonel Bartender’lar

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak bartender pozisyonlarında iş görmek.

4. Freelancer’lar

 • Sektöre kahve, menü yapımı, işletme kurulumu, eğitim vb. alanlarda danışmanlık hizmeti veren veya serbest çalışan bartender veya barista olarak hizmet vermek.

Talep Edilen Belgeler

 • Detaylı Özgeçmiş
 • Profesyonel Baristaların çalıştıkları işletme yetkililerinden alınmış izin belgeleri*
 • Yarışmacı adaylarının işveren ya da ücretli çalışan olduklarını gösterir belge (e-devlet SGK dökümü, işverenin antetli kağıda yazacağı kaşeli ve imzalı bir yazı, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi vb.)*
 • Freelancer’lar için son 1 yıl içinde ücreti karşılığında sonlandırdıkları en az 1 projeye ilişkin belge. (Müşteriye kesilmiş fatura, hizmet sözleşmesi vb.)
 • Katılım Ücret Dekontu

* Home Barista’lar için talep edilmez.

Yarışma Kuralları

I. Yarışma tek kategoride gerçekleştirilecek olup, yalnızca yukarıdaki profil kriterlerine uyan sektör profesyonellerine açıktır.

II. Başvuruları değerlendirilen yarışmacı adayları arasından uygun bulunanlar, 9 Kasım 2019/16 Kasım 2019/23 Kasım 2019 tarihlerinin birinde Ön Eleme‘ye katılmak üzere davet edileceklerdir. Ön Eleme Turu’nda uygulanacak kurallar ve yarışma detayları adaylara, başvuruları onaylandıktan sonra iletilecektir.

III. Ön Elemeler’de, Final Turu’nda yarışmaya hak kazanacak en çok 18 Finalist belirlenecektir. Jüri Üyeleri bu sayının altında bir sayıda da finalist belirleyebilirler. Bununla beraber,  Final Turu’nda GASCONFAIR Ulusal Barista Şampiyonası’nda yarışacak finalist sayısı 9 kişiden az olamaz. Finalistler 25 Kasım 2019 Pazartesi günü GASCONFAIR web sitesinde duyurulacak ve finalistlere ayrıca mail ve telefon yoluyla bildirim sağlanacaktır.

IV. Ön Eleme’de her Yarışmacı Adayı;
     a. 2 adet espresso + 2 adet sütlü ürün (Cappuccino veya Latte) yapacaktır. Espresso standart tanımlı kriterlere göre yarışmacının kendi harmanını, fincanlarını ve tamper gibi demleme esnasında kullanacağı ekipmanını getirebilir. Kendi ekipmanını getirmeyen Yarışmacı Adaylar’ı Ön Elemeler’in yapılacağı mekanın bünyesinde yer alan 2 gruplu espresso makinesini, ekipmanları ve var olan espresso harmanı çekirdek kahveyi kullanabilir.

     b. Jüri Üyeleri ayrıca kahve ile ilgili ve yaptığı ürünlerle alakalı Yarışmacı Adayı ile mülakat yapma hakkına sahiptir.

c. Ön eleme sonuçları Jüri Üyeleri’nce ortak komisyon altında değerlendirilecek ve finalistler belirlenecektir.

V. Final Turu’nda yarışmaya hak kazanan Finalistler, 3 takım halinde ayrılacaklardır. Takım Koçları’nın takımlarında yer alacak Finalist’ler, 3 Ana Jüri Üyesi ile birlikte 02 Aralık 2019 Pazartesi gününden itibaren, kendi belirleyecekleri program çerçevesinde yarışmaya hazırlanacaklardır. Finalistler, Takım Koçları’nin koçluğu eşliğinde yarışmalara hazırlanırken, yine kendi takımlarınca belirlenen tarihlerde bir araya gelerek antrenmanlarını ve briefing süreçlerini yarışmaya kadar beraber geçireceklerdir.

VI. Yarışma’nın burada aktarılanlar dışındaki tüm detayları ve Teknik Kurallar, başvuruları onaylanan katılımcılara ayrıca iletilecek olup, işleyişin ana noktaları aşağıda sunulmuştur.

 • GASCONFAIR Ulusal Barista Şampiyonası’nda başvuru sayısı en fazla 250 kişi ile sınırlıdır.
 • Final Turu 1 gün sürecek ve 14 Şubat 2020 Cuma günü gerçekleştirilecektir.
 • Yarışma Formatında 15 dakika içinde;

          a. Yarışmacı 4 adet kendi belirleyeceği harmanı ile espresso hazırlayacaktır.

          b. Ardından 2 adet Cappuccino , 2 adet Caffe Latte hazırlanacaktır. Kriterleri standart tanımlamalara uygun olmakla beraber latte hazırlarken isteğe bağlı puanlamayı etkilemeyecek art yapma hakkı bulunmaktadır.

              i. Yarışmacı tüm sütlü ürünler için 240 ml. ürün ölçüsünü geçmemelidir.

              ii. Yapacağı ürün Latte’de değerlendirilecek kriter, kahvenin hissedilebilirliği, sütün latte yapımına uygun microfoam krema kıvamına gelişi ve cappuccinodan farklı olacak şekilde köpük miktarı baz alınarak latte tanımı esas alınacaktır.

              iii. Yapacağı ürün Cappuccino’da değerlendirilecek kriter, kahvenin hissedilebilirliği, süt-kahve-köpük dengesi, sütün kıvamı ve köpük miktarı baz alınarak cappuccino tanımı esas alınacaktır.

              iv. Bu adımda yapılacak sütlü ürünlerde aroma, şurup, sos ve katkı kullanılması yasaktır. Kullanımı halinde tat puanlamasından 0 (sıfır) puan verilecektir.

          c. Yarışmacı son olarak 4 adet “İmza İçeceği”ni hazırlayacaktır.

               i. Bu içecekte kahve hissedilebilir olmakla beraber demleme yönteminde sınırlama yoktur.

              ii. Demlenecek olan kahve, Cold Brew hariç yarışma sırasında ve süre içerisinde demlenmelidir. Bu bir Espresso, Filtre Kahve Demleme Yöntemleri veya Türk Kahvesi olabilir.

             iii. Yarışmacı kendi özel reçetesi içinde istediği ekipman ve katkıları kullanabilir.

             iv. Yarışmacının İmza İçecekleri’nin reçetelerinde alkol bulunamaz. Yarışma sırasında herhangi bir biçimde alkol kullanımı yasaktır. Reçetesinde alkol bulunan Yarışmacı Final Turu’nda yarışamaz. Reçetelerinde alkol bulunmasa dahi, yarışma sırasında ürün içerisinde alkol kullandığı farkedilen yarışmacı derhal diskalifiye edilir. 

            v. Tüm içecek yapısı, kullanılan malzemeler ve yöntem hakemlerce talep edildiğinde, Yarışmacı tarafından detaylı olarak anlatılmak ve açıklanmak zorundadır.

        d. Fincanlarını, espresso makinesi dışındaki ekipmanını ve sunum argümanlarını yarışmacı kendisi sağlamakla yükümlüdür. Sunum, yaratıcılık ve farklılık da puanlamaya etki eden unsurlardandır.

VII. Yarışma içinde 1 Head Judge (Baş Hakem) , 4 Tat Hakemi (Sensory Judge) , 2 Teknik Hakem görev alacaktır.

VIII. Yarışmada yer alan  Jüri Üyeleri ve Hakem Heyeti puanlama usulü notlarını Uluslararası Yarışma kriterlerine uygun bir tablo ile değerlendireceklerdir. Değerlendirme kriterleri yarışmacılara katılım onaylarının akabinde bilgi amaçlı verilecektir.

IX. Yarışmacıların, süre başta olmak üzere Jüri Üyeleri ve Hakem Heyeti’nin belirleyeceği olası usulsüzlükler ve Yarışma Kuralları’na aykırılık nedeniyle diskalifiye olmaları veya yarışmadan ihraç edilmeleri halinde katılım ücretleri iade edilmeyecektir.

X. GASCONFAIR yarışma kurallarında, tarihinde, ödül ve katılım ücreti miktarlarında, yarışma içeriğinde ve yarışma ile ilgili diğer konularda dilediği şekilde değişiklik yapma, yarışmayı kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmacılar ve yarışmaya başvuran adaylar, bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar. Yarışmanın kısmen ya da tamamen GASCONFAIR tarafından iptal edilmesi durumunda katılım ücretleri, iptal tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarışmacılara iade edilir. Mücbir sebepler bu durumun istisnasıdır.

Hakemler

Agnieszka Rojewska

Dünya Barista Şampiyonu – 2018

Michael Phillips

Dünya Barista Şampiyonu – 2010

Hidenori Izaki

Dünya Barista Şampiyonu – 2014

Ödül

Yarışmada dereceye girenlere aşağıdaki miktarlarda para ödülü dağıtılacaktır:

 • 1.’lik Ödülü – 20.000 TL. 
 • 2.’lik Ödülü – 15.000 TL. 
 • 3.’lük Ödülü – 10.000 TL. 

Katılım Ücreti

Yarışmaya katılım, Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Üyeleri için ücretsizdir. Derneğe üye olmak için tıklayın.

Dernek üyesi olmayan yarışmacı adayları için;

Katılım Ücreti: 240 TL.

Başvuru ve Kayıt

Yarışma için son başvuru tarihi 31.10.2019’dur. 

Yarışma için tüm başvuru ve kayıt işlemleri yalnızca GASCONFAIR web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru, kayıt ve belge gönderimi için başka bir mecra bulunmamaktadır. Aşağıdaki butona tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuruda istenen belgelerin bir kopyasını (desteklenen formatlar: JPEG, PNG, PDF), formu doldurduktan sonra siteye yükleyebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgelerin orijinallerini, gerektiğinde talep edilmesi halinde ibraz edilmek üzere saklamanızı öneririz. Başvuru aşamasında belgelerin basılı olarak gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sorularınız için iletişim bilgilerimizde yer alan mail adreslerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.