GASCONFAIR Ulusal Latte Art Şampiyonası

Yarışma Detayları

Yarışma İçeriği

Barista kahvenin sanatçısı olarak görülmektedir. Zanaatini icra eden kusursuz bir baristanın göze hitap etmemesi düşünülemez. Son zamanlarda yaratıcılıkları ile tüm dünyada inanılmaz görselliklere bürünen kahve fincanlarını GASCONFAIR Latte Art Şampiyonası’nda seyircilere ve tüm takip eden izleyicilere bir sanat eseri olarak sunmanın zamanı geldi….

Doğru krema kıvamına getirilmiş süt ile görsel bir şölen de ben de olmak istiyorum diyorsanız tüm Kahve severleri GASCONFAIR Ulusal Latte Art Şampiyonası’na bekliyoruz…

İlk turda Art Çarkı’ndan size gelen şekli fincana motfilerle işlerken, finalde kendi inovatif tasarımlarınızı sergilemek sizlerin elinde… Hem dereceye girmek ve ödül töreninde gururlu anı yaşamak hem de cazip ödüllerin sahibi olmak için başvurunuzu yapabilirsiniz.

Katılımcı Profili

GASCONFAIR Ulusal Latte Art Şampiyonası’nda yarışmacı olarak yer alabilmeniz için aşağıdaki profil özelliklerine sahip olmanız ve bunu belgelemeniz istenecektir.

1. Profesyonel Baristalar

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak barista pozisyonlarında iş görmek.

2. Evlerinde kahve yapmaktan keyif alan kahvesever “Home Baristalar”

3. Profesyonel Bartender’lar

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak bartender pozisyonlarında iş görmek.

4. Freelancer’lar

 • Sektöre kahve, menü yapımı, işletme kurulumu, eğitim vb. alanlarda danışmanlık hizmeti veren veya serbest çalışan bartender veya barista olarak hizmet vermek.

Talep Edilen Belgeler

 • Detaylı Özgeçmiş
 • Profesyonel Baristaların çalıştıkları işletme yetkililerinden alınmış izin belgeleri*
 • Yarışmacı adaylarının işveren ya da ücretli çalışan olduklarını gösterir belge (e-devlet SGK dökümü, işverenin antetli kağıda yazacağı kaşeli ve imzalı bir yazı, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi vb.)*
 • Freelancer’lar için son 1 yıl içinde ücreti karşılığında sonlandırdıkları en az 1 projeye ilişkin belge. (Müşteriye kesilmiş fatura, hizmet sözleşmesi vb.)
 • Katılım Ücret Dekontu

Home Barista’lar için talep edilmez.

Yarışma Kuralları

I. Yarışma tek kategoride gerçekleştirilecek olup, yalnızca yukarıdaki profil kriterlerine uyan sektör profesyonellerine açıktır.

II. Başvuruları değerlendirilen yarışmacı adayları arasından uygun bulunanlar, 9 Kasım 2019/16 Kasım 2019/23 Kasım 2019 tarihlerinin birinde Ön Eleme‘ye katılmak üzere davet edileceklerdir. Ön Eleme Turu’nda uygulanacak kurallar ve yarışma detayları adaylara, başvuruları onaylandıktan sonra ayrıca iletilecektir.

III. Ön Elemeler’de, Final Turu’nda yarışmaya hak kazanacak en çok 18 Finalist belirlenecektir. Jüri Üyeleri bu sayının altında bir sayıda da finalist belirleyebilirler. Bununla beraber,  Final Turu’nda GASCONFAIR Ulusal Latte Art Şampiyonası’nda yarışacak finalist sayısı 9 kişiden az olamaz. Finalistler 25 Kasım 2019 Pazartesi günü GASCONFAIR web sitesinde duyurulacak ve finalistlere ayrıca mail ve telefon yoluyla bildirim sağlanacaktır.

IV. Ön Eleme’de her Yarışmacı Adayı;
  a. Önceden yaptığı ve resmini çektiği şekli jüriye resmini sunup o anda aynısını yapmak üzere gerçekleştireceği 2 fincan Latte Art serbest döküşü yapacaktır.

  b. Espresso standart tanımlı kriterlere göre yarışmacının kendi harmanını, fincanlarını ve tamper gibi demleme esnasında kullanacağı ekipmanını getirebilir. Kendi ekipmanını getirmeyen yarışmacı adayları Ön Elemeler’in yapılacağı mekanın  bünyesinde yer alan 2 gruplu espresso makinesini, ekipmanı ve var olan espresso harmanı çekirdek kahveyi kullanabilir.

  c. Latte Art yapacağı fincan 240 ml. geçemeyecek ölçüde olup, içinde kullanılacak kahve miktarı da 60 ml.’yi geçmeyecektir.

  d. Yarışmacılar etching yapamazlar. Yani Kürdan, Latte Art kalemi gibi yardımcı ekipman kullanmadan, içeceklerini serbest döküş stili ile hazırlamak zorundadır.

  e. Ön Eleme’de, önceden jüriye verilmiş basılı resmin özdeşinin yapılıp yapılamadığı belirleyici kriter olacaktır. Şeklin zorluğu ve detayı yarışmacıların finale kalmalarında belirleyici faktördür.

V. Final Turu’nda yarışmaya hak kazanan Finalistler, 3 takım halinde ayrılacaklardır. Takım Koçları’nın takımlarında yer alacak Finalist’ler, 3 Ana Jüri Üyesi ile birlikte 02 Aralık 2019 Pazartesi gününden itibaren, kendi belirleyecekleri program çerçevesinde yarışmaya hazırlanacaklardır. Finalistler, Takım Koçları’nın koçluğu eşliğinde yarışmalara hazırlanırken, yine kendi takımlarınca belirlenen tarihlerde bir araya gelerek antrenmanlarını ve briefing süreçlerini yarışmaya kadar beraber geçireceklerdir.

VI. Yarışma’nın burada aktarılanlar dışındaki tüm detayları ve Teknik Kurallar, başvuruları onaylanan katılımcılara ayrıca iletilecek olup, işleyişin ana noktaları aşağıda sunulmuştur.

 • GASCONFAIR Ulusal Latte Art Şampiyonası’nda başvuru sayısı en fazla 250 kişi ile sınırlıdır.
 • Final Turu 1 gün sürecek ve 12 Şubat 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilecektir.
 • Yarışma Formatında 15 dakika içinde aşağıdaki kurallara uygun içeceklerin hazırlanması talep edilecektir:

         a. Alanda 2 adet belirleyici çark olacaktır. Bir çark Yarışmacı’nın yapacağı şekli, diğer çark ise o şekli yapacağı materyali belirleyecektir. Yarışmacı ilk çark’ta yapacağı latte art şeklini belirledikten sonra ikinci çarkta hangi nesne içinde yapacağını belirleyerek final sunumunu gerçekleştirecektir. Yapacağı nesne bir fincan, kuruyemiş tabağı, portafilter içi veya shot bardağı gibi farklı materyaller olabilir. Yarışmacı Latte Art tarafından kendi çevirmesi ile Art Çarkı’nda denk gelen şekli 2 adet fincanda 2 tat hakemine sunacaktır.

         b. Sunulan 2 adet Latte’nin şekillerinin çarkta görev olarak gelen şekle benzerliği, latte art ve latte prensipleri ve 2 fincanda yaptığı şeklin tutarlılığı/özdeşliği üzerinden puanlama yapılacaktır.

         c. Sonrasında 2 adet kendi belirleyeceği şekli jüriye özgün sunumu ile sunacaktır. Yarışmacı sunumundan önce, yapacağı şeklin resmini basılı olarak jüri ile paylaşmak zorundadır. Jüri yapılacak olan şekli paylaşılan fotoğrafta esas alınan şekil ile kıyas yapacak ve değerlendirecektir.

         d. Yarışmacılar etching yapamazlar. Yani Kürdan, Latte Art Kalemi gibi yardımcı ekipman kullanmadan içeceklerini serbest döküş stili ile hazırlamak zorundadır.

         e. Gıda boyası ve katkı maddesi kullanılamaz. Sadece süt dökümünden önce kahvenin üzerine dökülecek olan toz kakaoya müsaade edilebilir.

         f. Sunumu içinde kullanacağı fincan ve ekipmanı ile sunum malzemelerini yarışmacı kendisi sağlamakla yükümlüdür. Sunum, yaratıcılık ve farklılık da puanlamaya etki eden unsurlardandır.

        g. Kullanılacak olan fincan 240 ml. ölçüyü geçmemekle beraber içinde kullanılan kahve miktarı da 60 ml. ölçüsünü geçmemelidir.

VI. Yarışma içinde 1 Head Judge (Baş Hakem) , 4 Tat Hakemi (Sensory Judge) , 2 Teknik Hakem görev alacaktır.

VII. Yarışmada yer alan  Jüri Üyeleri ve Hakem Heyeti puanlama usulü notlarını Uluslararası Yarışma kriterlerine uygun bir tablo ile değerlendirecekler. Değerlendirme kriterleri yarışmacılara katılım onaylarının akabinde bilgi amaçlı verilecektir.

VIII.Yarışmacıların, süre başta olmak üzere Jüri Üyeleri ve Hakem Heyeti’nin belirleyeceği olası usulsüzlükler ve Yarışma Kuralları’na aykırılık nedeniyle diskalifiye olması halinde yarışmadan ihraç edilecek ve katılım ücretleri iade edilmeyecektir.

IX. GASCONFAIR yarışma kurallarında, tarihinde, ödül ve katılım ücreti miktarlarında, yarışma içeriğinde ve yarışma ile ilgili diğer konularda dilediği şekilde değişiklik yapma, yarışmayı kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmacılar ve yarışmaya başvuran adaylar, bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar. Yarışmanın kısmen ya da tamamen GASCONFAIR tarafından iptal edilmesi durumunda katılım ücretleri, iptal tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarışmacılara iade edilir. Mücbir sebepler bu durumun istisnasıdır.

Hakemler

Hakemler yarışma öncesi ilan edilecektir. 

Ödül

Yarışmada dereceye girenlere aşağıdaki miktarlarda para ödülü dağıtılacaktır:

 • 1.’lik Ödülü – 10.000 TL. 
 • 2.’lik Ödülü – 7.000 TL. 
 • 3.’lük Ödülü – 5.000 TL. 

Katılım Ücreti

Yarışmaya katılım, Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Üyeleri için ücretsizdir. Derneğe üye olmak için tıklayın.

Dernek üyesi olmayan yarışmacı adayları için;

Katılım Ücreti: 240 TL.

Başvuru ve Kayıt

Yarışma için son başvuru tarihi 31.10.2019’dur. 

Yarışma için tüm başvuru ve kayıt işlemleri yalnızca GASCONFAIR web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru, kayıt ve belge gönderimi için başka bir mecra bulunmamaktadır. Aşağıdaki butona tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuruda istenen belgelerin bir kopyasını (desteklenen formatlar: JPEG, PNG, PDF), formu doldurduktan sonra siteye yükleyebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgelerin orijinallerini, gerektiğinde talep edilmesi halinde ibraz edilmek üzere saklamanızı öneririz. Başvuru aşamasında belgelerin basılı olarak gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sorularınız için iletişim bilgilerimizde yer alan mail adreslerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.