GASCONFAIR Ulusal Türk Kahvesi Şampiyonası

Yarışma Detayları

Yarışma İçeriği

Ana amacımız, 500 yıllık geleneğimiz ve kültürümüz içerisinde var olan Türk Kahvesi’nin günümüzde hem geleneklere bağlı yöntem ve lezzetlerle hem de değişen inovatif reçeteler ile sunulduğu yenilikçi lezzetleri tanıtmak ve yarışmaktır. En eski kahve pişirme yöntemlerinden olan Türk Kahvesi, Osmanlı döneminden gelen geleneksel cezve usulü pişirmenin yanısıra makineleşme sürecinde de bir çok lezzeti kolay ve efektif olarak sunmaktadır. Ayrıca alışık olduğumuz lezzetlerin dışında Türk Kahvesi gönüllülerinin ve baristaların yaratıcılıklarını konuşturduğu farklı lezzetler ve aromalar da günümüzde damaklarımıza dokunmakta.

Zamanında yöresel bitki ve aromalarla ile zenginleşmiş Anadolu Lezzetlerimiz’in yanı sıra, kendi reçeteleriniz ile Kültürel Mirasımız (UNESCO) Türk Kahvesi’ne yenilikçi bir bakışla katkıda bulunmak istemez misiniz? O zaman sahne sizin…

Katılımcı Profili

GASCONFAIR Ulusal Türk Kahvesi Şampiyonası’nda yarışmacı olarak yer alabilmeniz için aşağıdaki profil özelliklerine sahip olmanız ve bunu belgelemeniz istenecektir.

1. Profesyonel Baristalar

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak barista pozisyonlarında iş görmek.

2. Evlerinde Kahve yapmaktan keyif alan Kahve sever Home Baristalar

3. Bartender’lar

 • Yiyecek içecek sektöründe ücretli çalışan ya da işveren olarak bartender pozisyonlarında iş görmek.

4. Freelancer’lar (Kahve sektöründe danışman, eğitmen gibi görevlerde bulunan tüm sektör çalışanları)

 • Sektöre kahve, menü yapımı, işletme kurulumu, eğitim vb. alanlarda danışmanlık hizmeti veren veya serbest çalışan bartender veya barista olarak hizmet vermek.

5. Türk Kahvesi Gönüllüleri

Talep Edilen Belgeler

 • Detaylı Özgeçmiş
 • Profesyonel Baristaların çalıştıkları işletme yetkililerinden alınmış izin belgeleri*
 • Yarışmacı adaylarının işveren ya da ücretli çalışan olduklarını gösterir belge (e-devlet SGK dökümü, işverenin antetli kağıda yazacağı kaşeli ve imzalı bir yazı, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi vb.)*
 • Freelancer’lar için son 1 yıl içinde ücreti karşılığında sonlandırdıkları en az 1 projeye ilişkin belge. (Müşteriye kesilmiş fatura, hizmet sözleşmesi vb.)
 • Katılım Ücret Dekontu

Home Barista’lar ve Türk Kahvesi Gönüllüleri için talep edilmez.

Yarışma Kuralları

I. Yarışma tek kategoride gerçekleştirilecek olup, yalnızca yukarıdaki profil kriterlerine uyan sektör profesyonellerine açıktır.

II. Başvuruları değerlendirilen yarışmacı adayları arasından uygun bulunanlar, 9 Kasım 2019/16 Kasım 2019/23 Kasım 2019 tarihlerinin birinde Ön Eleme‘ye katılmak üzere davet edileceklerdir. Ön Eleme Turu’nda uygulanacak kurallar ve yarışma detayları adaylara, başvuruları onaylandıktan sonra ayrıca iletilecektir.

III. Ön Elemeler’de, Final Turu’nda yarışmaya hak kazanacak en çok 18 Finalist belirlenecektir. Jüri Üyeleri bu sayının altında bir sayıda da finalist belirleyebilirler. Bununla beraber,  Final Turu’nda GASCONFAIR Ulusal Türk Kahvesi Şampiyonası’nda yarışacak finalist sayısı 9 kişiden az olamaz. Finalistler 25 Kasım 2019 Pazartesi günü GASCONFAIR web sitesinde duyurulacak ve finalistlere ayrıca mail ve telefon yoluyla bildirim sağlanacaktır.

IV.  Ön Eleme’de her Yarışmacı Adayı;
        a. 2 adet geleneksel sade (şekersiz) Türk Kahvesi pişirecektir.

        b. Türk Kahvesi standart tanımlı kriterlere göre yarışmacının kendi harmanı kahvesini, fincanlarını, cezvesini ve pişirme esnasında kullanacağı ekipmanını getirebilir. Kendi ekipmanını getirmeyen yarışmacı adayları Ön Elemeler’in yapılacağı mekanın bünyesinde bakır cezve, ocak, ekipman ve standart var olan Türk Kahvesini kullanabilir.

        c. Pişirme ateşli ocakta bakır cezve ile geleneksel usül ile yapılacaktır. Kullanacağı kahve, demleme oranı yarışmacının belirleyici olacak kriterleri içinde kendi tercihidir. Pişirilecek olan Türk kahveleri şekersiz yapılacaktır. Damla sakızı, kakule, süt ve benzeri katkı maddeleri ve tatlandırıcılar kullanılmayacaktır.

V. Final Turu’nda yarışmaya hak kazanan Finalistler, 3 takım halinde ayrılacaklardır. Finalist’ler, 3 Takım Koçu ile birlikte 02 Aralık 2019 Pazartesi gününden itibaren, kendi belirleyecekleri program çerçevesinde yarışmaya hazırlanacaklardır. Finalistler, Takım Koçları’nın koçluğu eşliğinde yarışmalara hazırlanırken, yine kendi takımlarınca belirlenen tarihlerde bir araya gelerek antrenmanlarını ve briefing süreçlerini yarışmaya kadar beraber geçireceklerdir.

VI. Yarışma’nın burada aktarılanlar dışındaki tüm detayları ve Teknik Kurallar, başvuruları onaylanan katılımcılara ayrıca iletilecek olup, işleyişin ana noktaları aşağıda sunulmuştur.

 • GASCONFAIR Ulusal Türk Kahvesi Şampiyonası’nda başvuru sayısı en fazla 250 kişi ile sınırlıdır.
 • Final Turu 1 gün sürecek ve 13 Şubat 2020 Perşembe günü gerçekleştirilecektir.
 • Yarışma Formatında 15 dakika içinde;

         a.Yarışmacı 2 adet kendi belirleyeceği harman ve cezve ile Türk Kahvesi hazırlayacaktır. Kullanılacak olan cezve 50-110 ml. arasındaki ölçüde olmalıdır.

         b. Hazırlanacak olan Türk Kahvesi içeceğinde genel tat, gövde ve aftertaste olmak üzere hazırlanan harman, köpük miktarı, kullanılan Türk Kahvesi fincanı, sunum şekli/kullanılan argüman bir bütün olarak ayrı maddeler altında dikkate alınacaktır.

          c. Yarışmacı ardından 2 adet “İmza İçeceği”ni hazırlayacaktır.

              i. Bu içecekte Kahve hissedilebilir olmakla beraber kendi özel reçetesi içinde istediği ekipman ve katkıları kullanabilmektedir.

              ii. İmza içeceğindeki kahve geleneksel Türk kahvesi pişirme esaslarına göre pişirilmiş Türk kahvesi olmak zorundadır. Başka bir demleme yöntemi ile yapılan kahveler Türk Kahvesi Şampiyonası kategorisinde değerlendirilmeyecektir.

              iii. Yarışmacının İmza İçecekleri’nin reçetelerinde alkol bulunamaz. Yarışma sırasında herhangi bir biçimde alkol kullanımı yasaktır. Reçetesinde alkol bulunan Yarışmacı Final Turu’nda yarışamaz. Reçetelerinde alkol bulunmasa dahi, yarışma sırasında ürün içerisinde alkol kullandığı farkedilen yarışmacı derhal diskalifiye edilir. 

        d. Fincanlarını, pişirme ekipmanını ( ocak, cezve, karıştırıcı, değirmen vs…) ve sunum argümanlarını yarışmacı kendisi sağlamakla yükümlüdür. Sunum, yaratıcılık ve farklılık da puanlamaya etki eden unsurlardandır.

VII. Yarışma içinde 1 Head Judge (Baş Hakem) , 4 Tat Hakemi (Sensory Judge) , 1 Teknik Hakem görev alacaktır.

VIII. Yarışmada yer alan jüriler ve hakem heyeti puanlama usulü notlarını Uluslararası Yarışma kriterlerine uygun bir tablo ile değerlendirecekler. Değerlendirme kriterleri yarışmacılara katılım onaylarının akabinde bilgi amaçlı verilecektir.

IX. Yarışmacıların, süre başta olmak üzere Jüri Üyeleri ve Hakem Heyeti’nin belirleyeceği olası usulsüzlükler ve Yarışma Kuralları’na aykırılık nedeniyle diskalifiye olması halinde yarışmadan ihraç edilecek ve katılım ücretleri iade edilmeyecektir.

X. GASCONFAIR yarışma kurallarında, tarihinde, ödül ve katılım ücreti miktarlarında, yarışma içeriğinde ve yarışma ile ilgili diğer konularda dilediği şekilde değişiklik yapma, yarışmayı kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmacılar ve yarışmaya başvuran adaylar, bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar. Yarışmanın kısmen ya da tamamen GASCONFAIR tarafından iptal edilmesi durumunda katılım ücretleri, iptal tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarışmacılara iade edilir. Mücbir sebepler bu durumun istisnasıdır.

Hakemler

Hakemler yarışma öncesi ilan edilecektir.

Ödül

Yarışmada dereceye girenlere aşağıdaki miktarlarda para ödülü dağıtılacaktır:

 • 1.’lik Ödülü – 15.000 TL. 
 • 2.’lik Ödülü – 12.000 TL. 
 • 3.’lük Ödülü – 10.000 TL. 

Katılım Ücreti

Yarışmaya katılım, Yeme İçme Profesyonelleri Derneği Üyeleri için ücretsizdir. Derneğe üye olmak için tıklayın.

Dernek üyesi olmayan yarışmacı adayları için;

Katılım Ücreti: 240 TL.

Başvuru ve Kayıt

Yarışma için son başvuru tarihi 31.10.2019’dur. 

Yarışma için tüm başvuru ve kayıt işlemleri yalnızca GASCONFAIR web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru, kayıt ve belge gönderimi için başka bir mecra bulunmamaktadır. Aşağıdaki butona tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuruda istenen belgelerin bir kopyasını (desteklenen formatlar: JPEG, PNG, PDF), formu doldurduktan sonra siteye yükleyebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgelerin orijinallerini, gerektiğinde talep edilmesi halinde ibraz edilmek üzere saklamanızı öneririz. Başvuru aşamasında belgelerin basılı olarak gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sorularınız için iletişim bilgilerimizde yer alan mail adreslerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.