Koku ve Tat: Beslenirken Algıladığımız Nedir?

Koku ve Tat: Beslenirken Algıladığımız Nedir?

Gerek temel beslenme ihtiyacını giderirken gerekse hazza dayalı ve opsiyonel beslenme seçimlerimizde yediğimize ya da içtiğimize dair algımızı “tat” kelimesiyle izah etmeye çalışıyoruz. Peki, kullanılan bu sözcük bu yaşamsal pratiği doğru açıklayabiliyor mu? Besin (ve lezzet) algısı sadece “tat” mı, yoksa biz dil kullanımında bir hata yaparak pek çok bileşenden oluşan bir çokluduyu deneyimini tek bir duyunun ismi altına mı sıkıştırıyoruz?

Bu konuşmada Toplam Besin Algısını oluşturan duyusal ögelerden, bu ögeler içinde başrolü oynayan duyudan ve besinin kendi yapısından ayrı olmasına rağmen algımızı etkileyen geçişkenliklerden bahsedilecek.

Gastronomi kavramının en önemli bileşenlerinden biri olan “tat” kavramını daha iyi anlamak ve misafirlerinize olağanüstü deneyimler tasarlamak istiyorsanız, Vedat Ozan’ın bu konuşmasını kaçırmayın!

Birbirimizden Öğreniyoruz...

Anlatacaklarımız Var!

Dinlemeye hazır olanlar için…

Sen de dinlemeye hazır ve yepyeni şeyler öğrenmeye açıksan, GASCONFAIR Konferansları‘nı kaçırma! Sıradışı etkinliklerin projesi GASCONFAIR‘de, gastronomiye “Farklı Pencereler”den bakıyoruz. Alışılmışın dışında, konuşulanların ötesinde, yepyeni bakış açıları ile “Birbirimizden Öğreniyoruz”