Konferans

Farklı Pencereler

Gastronomi: Hayal gücü ve yaratıcılığın bilimle buluştuğu yer…

Hepimiz ona farklı pencerelerden bakıyoruz. Onu ele alışımız ve yorumlayışımız çoğu zaman bambaşka. Eşsiz fikirlerimizle yoğurup, onunla hayatlara dokunuyoruz. Ona anlamlar yüklüyor, yaşam biçimi haline getiriyoruz. Şimdi biraz da başkalarının pencerelerinden bakma zamanı. 

Gastronomiye farklı pencerelerden bakanların açacağı “kapılarla” yepyeni dünyalara adım atın! Oralarda her şey çok farklı…

NöroGastronomi

Ağzımızla mı yiyoruz yoksa beynimizle mi? Yiyecekleri seçme konusunda  beynimiz nasıl karar veriyor? Kadim dönemlerden gelen ne tür beslenme alışkanlıklarını taşıyoruz genlerimizde? Yemek yediğimizde beynimizde neler oluyor? Haz alma mekanizması nasıl çalışıyor? Yeni sunumları ve lezzetleri tasarlarken, sinirbilimden faydalanabilir miyiz? Sinirbilimin araçlarını  pazarlamada kullanmak mümkün mü? İlginizi çektiyse detaylar ve kayıt için tıklayın.

Tasty: The Art and Science of What We Eat

Sevdiğimiz yiyecekleri neden seviyoruz? Bir şeyi lezzetli yapan nedir? Lezzet algısı neden bu kadar çeşitli? Şefler ve bilim insanları yüzyıllardır bu sorular üzerinde kafa yoruyorlar. Peki neden? Cevabı bu konuşmada…

Gerçeği Algıla: Gastronomi ve NeuroMarketing

Etrafımızdaki nesneleri 5 duyu organımızla algılıyoruz. Peki ya algılayamadıklarımız? Olağanüstü pazarlama yöntemleri ile zihinlerimize hükmeden şirketler, ne istediğimize bizim yerimize karar veriyor gibiler.Nöro-pazarlamaya  dair bu sıradışı konuşmayı hayretle dinleyeceksiniz. Algıladıklarınız mı yoksa  gerçekler mi daha gerçek, yeniden düşünmeniz gerekebilir…

Gastrophysics: The Science of Multisensory Flavour Experiences

Misafirlerimizin yemek deneyimlerini nasıl geliştirebiliriz? Geleneksel deneyimler, robot çağında son bulurken, restoranlar misafirlerine sıradışı deneyimler vadediyor. Şef Jozef Youssef, kendi restoranı Chef’s Table’da sunduğu deneyimin bir benzerini sınırlı sayıda şanlı konuğa GASCONFAIR’de yaşatıyor. 

Koku ve Tat: Beslenirken Algıladığımız Nedir?

Yemeğin en önemli bileşenlerinden biri olan “koku”nun önemi nedir? Tat kavramı ile koku arasında nasıl bir ilişki var? Yiyecek ve içecekleri tasarlarken kokuyu yeterince dikkate alıyor muyuz? Kokuyu kullanarak nasıl misafirlerimize olağanüstü deneyimler sunabiliriz?

Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love

Ekmek, şarap ve çikolatayı kaybediyoruz. Tek tipleşen yeme içme alışkanlıklarımız sektörü ve sağlığımızı nasıl tehdit ediyor? Bunun önüne geçmek için neler yapabiliriz? Gittikçe kaybolan gıda çeşitliliği üzerine yapabileceklerimiz ve gastronomi dünyasının üzerine düşenler bu konferansta.

Robotun   Adı   Yok

İnsanlığın en ilginç dönemlerinin birinde yaşıyoruz. Kendi ellerimizle yaptığımız ve bize benzeyen robotlar, bizim işlerimizi bizim yerimize yapmaya başladılar. Peki nereye kadar gidecek bu teknoloji? Restoranda işe aldığımız robotun adını “Hüseyin” koyana kadar olabilir mi mesela?

Ulusların Zenginliği

Enflasyon, faiz, döviz, istihdam ve tarım politikalarının diğer her şey gibi dışarıda yeme içme alışkanlıklarımızı doğrudan etkilediği ve dönüştürdüğü bir gerçek. Ekonominin temel kavramları, zenginleşme ve sosyolojik dönüşümler çerçevesinde gastronominin geleceği bu konferansta. 

Benim  Sadık  Yarim

Beslenmek için minik haplar icad edilene kadar, “topraktan ayrılsam nerde kalırım?” sorusunu sormaya mahkumuz!  Yerel ürünler, doğal beslenme ve sağlıklı yaşam şu sıralar gastronominin “trending topic”leri.  O zaman soruyoruz: Tarım bu işin neresinde?

Eleman  Aranıyor

Gastronomi endüstrisinin istihdama olan katkısı çok açık ortada. Fakat bu katkıya rağmen yeterince ilgi görüyor mu dersiniz? Regülasyonlar, istihdam ve turizm politikaları birlikte düşünüldüğünde, yeme içme sektöründe çalışanların ciddi sorunları var gibi duruyor. Yüksek personel dönüşüm oranları, özlük haklarındaki sorunlar, eğitim ve gelişim fırsatlarının azlığı, servis ve bar ayağının “meslek” yerine “geçici iş” algısı gibi problemler işimizi daha da zorlaştırıyor. Peki çözüm? Bazı öneriler bu konferansta. 

Kimya-i Saadet

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı. Mutluluğun kimyası yiyip içtiklerimizde mi saklı? Haz veren yiyecekleri nasıl tasarlarız? Yemek ve içmek neden bize haz veriyor? Yiyecek ve içeceklerin kimyası ile insanın kimyası hakkında çarpıcı ve merak uyandırıcı gerçekler için tıklayın!

Ruhsat Müdürlüğü

Semtin esnafı yeme içme işletmeleri ile yerel yönetimlerin ilişkisini bu konferansta masaya yatırıyoruz. Kentlerin çehresini değiştirme gücü olan gastronomi ile yerel yönetimlerin ilişkileri ne düzeyde? İşbirlikleri sağlayarak daha yaşanabilir bir çevreye nasıl sahip olabiliriz? Yiyecek içecek işletmeleri sadece atık üreten, zaman zaman çevreye rahatsızlık veren ve belediye harcı ile vergi veren işletmeler midir? Doğru bir yöntem geliştirilirse neler başarılabilir? İyi örnekler nasıl uygulanabilir?