Simran Sethi

Hakkında

Simran Sethi, gıda, sürdürülebilirlik ve sosyal değişime odaklı bir gazeteci ve eğitimcidir. Vogue India tarafından “En Etkili 50 Küresel Hintli Kadın”, Vanity Fair tarafından da “Çevre Elçisi” olarak adlandırılan Simran, Smithsonian Magazine, The Wall Street Journal, Food & Wine, National Geographic Traveller, Forbes, The New Food Economy, Washington Post, Guernica ve The Guardian gibi dünyaca ünlü yayın kuruluşları için yazdı. Smithsonian tarafından 2016’nın en iyi yemek kitaplarından biri olarak adlandırılan Bread, Wine and Chocolate: The Slow Loss of Foods We Love, Marie Claire tarafından “Gezegeni Kurtaran İlk 8 Kadından Biri” olarak gösterilmesine neden oldu. Sethi aynı zamanda, 2008 Yılı En İyi İş Etiği Kitabı Ödülü’nü kazanan Etik Piyasalar: Yeşil Ekonomiyi Büyütmek adlı kitaba da katkıda bulunmuştur.

Daily Variety‘nin “Etkinin Çevreci Kadını” olarak övgüde bulunduğu Simran, çikolatanın sürekliliğine ilişkin ilk podcast yayını olan olan ve 2017 SAVEUR En İyi Gıda Podcast Ödülü kazanan The Slow Melt‘in yaratıcısı. Kendisi ayrıca Los Angeles Ulusal Halk Radyosu ortağı KCRW’den oluşan bir yemek programı olan Good Food’a da katkıda bulunmuş ve Heritage Radio Network’ün Onur Listesi’ne ilk giren isimlerden biri olmuştur.

Simran, ABD Oakland’daki Gıda ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü’nün (Food First) bir üyesi. Hem Roma’daki John Cabot Üniversitesi hem de Pollenzo’daki Gastronomik Bilimler Üniversitesi’nde zaman zaman dersler veriyor. İngiltere’deki Artizan Yiyecekler Okulu‘ndan, Provence/Fransa’daki Julia Child’ın eski evine kadar çeşitli kurumlarda bağımsız yazarlık dersleri de verdi.

Simran, St. Augustine’deki West Indies Üniversitesi’nde bulunan Kakao Araştırma Merkezi’nde, kakaonun duyusal analizi ve çikolata yapımı eğitimi aldı.

WOMAD, Dünya Kakao Konferansı, Uluslararası Gıda Gazeteciliği Festivali ve Commonwealth Kulübü gibi etkinliklerde beş kıtada konuşma yaptı. Harvard, Columbia ve Cornell Üniversiteleri’nden, Sidney Opera Binası ve Iowa Yazarlar Atölyesi’ne kadar çeşitli kurumlarda dersler verdi.

Simran NBC News’in CNBC, MSNBC, TODAY ve Nightly News’e katkılarını içeren eski çevre muhabiridir. PBS ve Sundance Channel için çevre programcılığı yaptı ve EMMY’nin ödüllü belgeseli A Okulu’ndaki Woods’a da ev sahipliği yaptı.Simran,  Presidio Graduate School’dan sürdürülebilir işletme dalında yüksek lisans derecesine; Smith College’den ise sosyoloji ve kadın çalışmaları alanında lisans derecesine sahip. Kolej ayrıca 2009 yılında Simran’ı “Smith Koleji Madalyası” layık gördü.

Ödüller

The Slow Melt was named Best Food Podcast in the Saveur Magazine Awards (2017)

Bread, Wine, Chocolate: The Slow Loss of Foods We Love was named one of Smithsonian’s Best Books About Food of 2016 (2016)

Nautilus Gold Medal Recipient for Best Book in the Food, Cooking, and Healthy Eating Category: Bread, Wine, Chocolate: The Slow Loss of Foods We Love (2015)

Nominee, Taste Talks Food & Drink Awards Best Food Literature Book for Bread, Wine, Chocolate: The Slow Loss of Foods We Love (2016)

Tasting Cultures Foundation Grant Recipient (2013)

Nominee, Rome Prize at the American Academy of Rome (2010, 2012)

National Education Association Award for the Challenge to Innovate Mobile Project (2011)

EcoSalon’s The 20 Most Influential Women in Green (2010)

American College Personnel Association Champion of Sustainability Award (2010)

University of Kansas Center for Sustainability Leadership Award (2009)

Official Honoree in the News and Politics category for Sundance Channel’s The Good Fight, by the 13th Annual Webby Awards (2009)

Recipient of Smith College Medal (2009)

Silver Telly Award for Jayni’s Kitchen: From Farm to Fork (2008)

Regional EMMY Award for Best School/Educational Program for Natural Heroes: A School in the Woods (2008)

Axiom Bronze Medal for Best Business Ethics Book: Ethical Markets: Growing The Green Economy (2008)

Nautilus Silver Medal Recipient for Best Book in the Business and Conscious Leadership Category: Ethical Markets: Growing the Green Economy (2007)

Environmental Media Award: Best Environmental Documentary for Sundance Channel’s Big Ideas for a Small Planet (2007)

Webby Award for Peoples Voice Award for TreeHugger.com (2007)

Vloggie Award for Best Green Vlog for TreeHugger.com (2007)

New York International Film and Television Award for MTV News 24 Hours in Rock and Roll (1995)

Cable ACE Award for MTV News Hate Rock (1994)

New York International Film and Television Award for MTV News Help Not Wanted (1991)

Houston Worldfest Award for MTV News Help Not Wanted (1991)

New York International Film and Television Award for MTV News Freaks, Nerds, and Weirdoes (1990)

Houston Worldfest Award for MTV News Sex in the ’90s (1989)

Fourth IRDS Awards for Electronic Media

Eğitim ve Yabancı Diller

  • June 2005 Presidio Graduate School, San Francisco, USA
    Master of Business Administration in Sustainable Management
  • May 1992 Smith College, Northampton, USA
    Bachelor of Arts in Sociology and Gender Studies; Dean’s List and cum laude graduate

İngilizce, Hintçe ve İspanyolca

Ulusal ve Uluslararası Basından

Aşağıda yer alanlar dışında yazarın verdiği röportajlar ve basında kendisi ile ilgili çıkan haberler için  buraya tıklayabilirsiniz.

Why and How Do We Engage?: Simran Sethi at TEDxCibeles

Seeds – The Buried Beginnings of Food: Simran Sethi at TEDxManhattan

Simran Sethi, Fellow, Institute for Food and Development Policy

Interview with Simran Sethi on Climate Change and the Food System