Üniversitelerarası Anadolu Medeniyetler Mutfağı Yarışması

Yarışma Detayları

Yarışma İçeriği

Akademinin önemine inanan ve bunu içeriği, kendisine seçtiği etkinlik mekanı ve uygulamaları ile net bir şekilde ortaya koyan GASCONFAIR, üzerinde yaşadığı toprakların yemek kültürünü de genç şef adayları ile buluşturuyor.

Medeniyetler beşiği Anadolu’da, tarih öncesi çağlardan beri yaşamış insan toplulukları ve onlardan bize miras kalan yeme-içme kültürünü, genç nesillere daha fazla tanıtmak ve bu kültürden beslenerek geleceğin Türk Gastronomisi’ni inşa etmek amacıyla Üniversitelerarası Anadolu Medeniyetler Mutfağı Yarışması’nı tasarladık.

Üniversite düzeyinde eğitim gören genç şef adaylarımızı, bu eşsiz yarışmaya ve GASCONFAIR’in muhteşem ortamına davet ediyoruz. Tarihi, sanatın inşa edici gücünü ve yeteneği bir araya getiren yarışmanın detayları aşağıda yer alıyor.

Katılımcı Profili

Üniversitelerarası Anadolu Medeniyetler Mutfağı Yarışması’nda yarışmacı olarak yer alabilmeniz için aşağıdaki profil özelliklerinden en az birine sahip olmanız ve bunu belgeleyebilmeniz gerekir. 

1. Dört Yıllık Eğitim Veren Gastronomi/Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinin herhangi birisinde 3. veya 4. sınıf öğrencisi olmak.

2. Gastronomi alanında öğrenim gören yüksek lisans öğrencisi olmak.

3. İki Yıllık Eğitim Veren Aşçılık bölümlerinin 2. sınıf öğrencisi olmak.

4. Gastronomi, Aşçılık, Pastacılık ve Ekmekçilik vb. alanlarda eğitim veren Kamuya Ait ya da Özel Eğitim Kurumları’nın (üniversiteler dışında kalan)  herhangi birisinde başvuru tarihi itibariyle öğrenim görüyor olmak ya da bu kurumların herhangi birinden son 1 yıl içerisinde mezun olmuş olmak. 

5. Öğrenim gördüğü sınıf düzeyinde not ortalaması en yüksek 3 öğrenciden birisi olmak. (Yalnızca lisans ya da ön lisans öğrencileri için geçerli kriterdir. )

Öğrencilerden, öğrenci olduklarını belgeleyen ve başvurudan önceki son 1 ay içerisinde alınmış, not ortalamasını gösterir bir belge, mezun olduğu yılı da gösteren mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi veya transkriptten herhangi birisi talep edilir.

Yarışma Kuralları

I. Yarışma tek kategoride gerçekleştirilecek olup, yalnızca yukarıdaki profil kriterlerine uyan sektör profesyonellerine açıktır.

II. Yarışma, 4 Ön Eleme ve 1 Final Turu’ndan oluşmaktadır. Akış aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Yarışma hakkı kazanan tüm yarışmacılar, Anadolu Medeniyetler Tarihi boyunca üretilmiş (Osmanlı ve Selçuklu Mutfakları hariç) herhangi bir tarihsel yemeği yeniden, modern ve inovatif bir bakış açısı ile yorumlayacaklardır.
 • Kendi reçetesini geliştiren yarışmacı, yarışma takvimine uygun şekilde her ayın belirli bir gününde  Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Mutfakları‘nda düzenlenecek ön elemeye katılacaktır. (Nişantaşı Üniversitesi iletişim bilgileri için tıklayın.)
 • Jüri, ön elemede puanlama yapacak ve en yüksek puanı alan yarışmacı finale kalacaktır.
 • Önceki ön elemede birinci olamayan bir yarışmacı, sonraki elemelere başka bir reçete ile yeniden katılabilir.
 • Yeniden ön elemeye katılan yarışmacı, sonraki ön elemelere yalnızca farklı bir reçete hazırlayarak girebilir. Yarışmacı, daha önce yarışmış ve birinci olamamış reçetesi ile sonraki ön elemelere katılamaz. 
 • Ön elemelerin birinde en yüksek puanı alarak birinci olan yarışmacı, sonraki ön elemelere katılamaz.
 • Ön elemelerde ilk 3’e giren olan ve finalde yarışmaya hak kazanan yarışmacılar, ön eleme tarihinden sonraki 3 gün içinde GASCONFAIR web sitesinde ilan edilir. 
 • Ön elemelere katılan yarışmacılar, hazırlayacakları reçeteler için ihtiyaç duydukları yiyecek ve içecekler ile Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölümü Mutfakları altyapısında bulunmayan malzeme, makine ve ekipmanı kendileri tedarik edeceklerdir. Bu anlamda, Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi Bölümü Mutfakları’nda standart mutfak altyapısının bulunduğu yarışmacılar tarafından unutulmamalıdır.
 • Finale kalan 12 yarışmacı, finalde ön elemede birinci olan reçetesinden farklı bir reçete ile finale katılmak zorundadır. Ön elemede yarışan reçetesinin dışında farklı bir reçete ile finale katılmayan yarışmacı diskalifiye edilir. İlgili ön elemede kendisinden sonra en yüksek puanı alan yarışmacı, yine farklı bir reçeteyle olmak koşulu ile finale katılmaya hak kazanır.
 • Finalistler, finalde yarışacakları reçeteleri içerikleri ile birlikte 31.01.2020 tarihine kadar,  yarisma@gasconfair.com adresine e-posta ile  bildirmek zorundadırlar. Ayrıca yarışmacının finalde kullanmayı planladığı, ve standart profesyonel mutfak altyapısı dışında kalan özellikli bir makine, ekipman, cihaz, malzeme vb. varsa, bunu da e-postada  bildirmesi zorunludur. Bu tarihten sonra yapılacak bildirimler kabul edilmeyecek ve finalist yarışmadan diskalifiye edilecektir.
 • Finalde yarışacağı reçeteyi zamanında veya hiç bildirmeyen finalistin yerine, söz konusu finalistin dereceye girdiği ön elemede kendisinden sonra en yüksek puanı alan yarışmacı, yine farklı bir reçeteyle olmak koşulu ile finale katılmaya hak kazanır. Bu durumda Jüri, en geç 03.02.2020 tarihine kadar ilgili yeni finaliste yazılı (e-posta ile) bildirimde bulunur.
 • Final Turu 12.02.2020 tarihinde3 No.’lu Yarışma Alanı‘nda düzenlenecektir.
 • Finallerde yarışmacıların reçetelerini hazırlamak için kullanacağı yiyecek ve içecekler GASCONFAIR tarafından tedarik edilecektir. Söz konusu ürünlerin tedarik edilebilmesi için finalistlerin yukarıda belirtilen tarihe kadar reçete içeriklerini ilgili mail adresine göndermeleri gereklidir. Aksi takdirde GASCONFAIR hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmeyecektir.
 • Finallerde yarışmacı tarafından reçetesini hazırlanmak için kullanmayı planlanladığı ve standart profesyonel mutfak ekipmanı dışında kalan özellikli bir makine, ekipman, cihaz veya malzeme varsa, finalistin bunu da ilgili e-posta’da GASCONFAIR’e bildirmesi zorunludur. GASCONFAIR, söz konusu özel nitelikli makine-ekipmanın (sous vide machine, 3D Food Printer, Robotik Kollar vb.) tedarik edilmesini garanti etmemektedir. Bununla birlikte, GASCONFAIR bu konuda finalistle birlikte hareket ederek, ortak bir çözüm üretecektir.

III. Ön Eleme Turları’nın ilki 18.10.2019 Cuma günü, 10:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Yarışmacılar Ön Eleme Turları’na başvuru sırasına göre ve kontenjan çerçevesinde davet edileceklerdir. Arka arkaya 2 ön eleme davet çağrısına olumsuz yanıt veren yarışmacı diskalifiye edilir. Ön elemelerin yapılacağı gün ve saatleri öğrenmek ve etkinlik takvimine ulaşmak için tıklayınız. 

IV. Yarışma değerlendirmeleri hem ön elemelerde hem de finalde puanlama usulüne göre yapılacaktır. Burada ve ilgili dokümanlarda açıklanan prosedürlere uygun başvuran tüm yarışmacıların çalışmaları istisnasız olarak Jüri tarafından değerlendirilecek ve puanlamaya tâbi tutulacaktır. Değerlendirmelerin nasıl yapılacağını açıklayan objektif kriterler (puanlama kriterleri) dokümanını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. 

V. Yarışmacıların reçetelerini geliştirirken uyması gereken kuralları açıklayan dokümanı indirmek için tıklayınız.  

VI. Yarışma kurallarını ihlal eden, aldatıcı beyanla kendi yarışabileceği bir kategorinin dışında yarışan ve bu durumu tespit edilen veya yarışma ile ilgili ilan edilen tarihlere uymayan yarışmacılar diskalifiye edilirler. Diskalifiye yarışmacılar, kendi kategorilerinde de yarışamazlar ve katılım ücretleri iade edilmez. Diskalifiye edilen yarışmacılar, yarışma için yaptıkları ayni ve nakdi masrafları yarışma organizatöründen, jüri üyelerinden ya da GASCONFAIR’den talep edemezler.

VII. GASCONFAIR yarışma kurallarında, tarihinde, ödül ve katılım ücreti miktarlarında, yarışma içeriğinde ve yarışma ile ilgili diğer konularda dilediği şekilde değişiklik yapma, yarışmayı kısmen veya tamamen iptal etme hakkına sahiptir. Yarışmacılar ve yarışmaya başvuran adaylar, bu durumu peşinen kabul etmiş sayılırlar. Yarışmanın kısmen ya da tamamen iptal edilmesi durumunda katılım ücretleri, iptal tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yarışmacılara iade edilir.

Jüri

Jüri Üyesi
Jüri Üyesi
Jüri Üyesi
Jüri Üyesi

Ödül

Yarışmada dereceye girenlere aşağıdaki miktarlarda para ödülü ve burs dağıtılacaktır:

 • 1.’lik Ödülü – 5.000 TL.
 • 2.’lik Ödülü – 3.000 TL. 
 • 3.’lük Ödülü – 1.500 TL. 

Katılım Ücretleri

Yarışmaya katılım, ücretsizdir.

Başvuru ve Kayıt

Yarışma için son başvuru tarihi 31.12.2019’dur. 

Yarışma için tüm başvuru ve kayıt işlemleri yalnızca GASCONFAIR web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru, kayıt ve belge gönderimi için başka bir mecra bulunmamaktadır. Aşağıdaki butona tıklayarak, başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvuruda istenen belgelerin bir kopyasını (desteklenen formatlar: JPEG, PNG, PDF), formu doldurduktan sonra siteye yükleyebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Belgelerin orijinallerini, gerektiğinde talep edilmesi halinde ibraz edilmek üzere saklamanızı öneririz. Başvuru aşamasında belgelerin basılı olarak gönderilmesine gerek bulunmamaktadır.

Sorularınız için iletişim bilgilerimizde yer alan mail adreslerinden bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.